Fredag 19 Mar 2010
10.3.19 4:40
Hinner inte med någonting!
Alltså det är egentligen helt sjukt hur mycket tid man lägger ner på sitt vanliga arbete, räknar man med när man behöver gå upp tills det man kommer hem från jobbet så blir det minst 11 timmar! När man väl kommer hem så blir det ju till att duscha och kanske kolla lite teknikbloggar och diverse forum, sen är klockan ganska mycket och man får ångest över att man egentligen inte har hunnit med något vettigt sen man kom hem, sen är det ducks att sova och vakna upp med känslan att man inte är utvilad och sen åka till jobbet för ännu 11 timmars omotiverande arbete!
Det är helt sjukt egentligen, knegare är bara slavar, jag skulle gärna vilja satsa mer på mina egna mål här i livet men det är så sjukt svårt att lägga ner någon vettig tid i sina egna projekt när det vanliga arbetet suger musten ur en och tar mest av sin vakna tid! Har ju blivit sjukskriven några gånger men då har jag heller inte kunnat fokusera på mina egna projekt eftersom sjukgrejen är såpass ansträngande….
Och helger då man får lite tid till egna projekt så blir det inte som man tänkt eftersom helger mest används för att återhämta sig från arbetsveckan, blir en ond cirkel!
Japp, lite negativt idag, nice ;)
209 visningar